Bastionová pevnost terezín. Postavena byla mezi lety 1780 a 1790, kdy české země patřily k Habsburské monarcii, nedaleko Litoměřic, na císařské cestě z Prahy do Drážďan a na dostřel splavného toku Labe. Císař Josef II. ji pojmenoval na počest své matky Marie Terezie. Šlo o jednuz nejmodernějších a nejdokonalejších pevností své doby. Jelikož jde o čistokrevnou pevnost postavenou na zelené louce, mohla dostat téměř dokonale souměrný a pravidelný tvar podle tehdy nejmodernějších zásad opevňování. Hvězdicovitý tvar tudíž v sobě neukrývá nějakou symboliku ani neodráží marnivost panovníka. Naopak se jedná o důmyslný a ryze účelný obranný systém složený z řady prvků, kde každý má svůj jasně daný účel a přesně navržený tvar.
Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK) je sportovní federací, která zastřešuje jednotlivé české kluby provozující pétanque. Vznikla v roce 1994 v Třebíči po prvním turnaji v Ratibořicích. Za oficiální datum vzniku je ale nutno brát 18. leden 1995, kdy byly zaregistrovány stanovy. Zakládajícími kluby byly PQC Ratibořice, pozdější HP Třebíč, První oddíl pétanque (POP) Praha a Třetí oddíl pétanque (TOP) Orlová, které pod stejnými názvy existují dodnes. Česká asociace pétanque klubů hráčům nabízí možnost soutěžit na turnajích různé kvality. Mnoha hráčům poskytuje prostřednictvím pétanque i dominantní životní náplň, kterou mohou úspěšně provozovat až do vysokého věku.
Pevnostní město Terezín je jednolitým urbanistickým a technickým dílem, jedinečnou památkou evropských dějin vojenství a architektury. Bylo vybudováno za necelých jedenáct let (1780-90) od rozhodnutí císaře Josefa II. o jeho vzniku. Obrana pevnostního města Terezín je uplatněním zásad vrcholné fáze bastionového typu opevnění založeného na uceleném systému obezděných valů složených z jednotlivých specifických hradebních prvků-objektů. Tento systém byl v případě Terezína vhodně adaptován pro rovinnou lokalitu na řece, k zesílení obrany zde byl vytvořen zavodňovací a odvodňovací systém a systém podzemních minových galerií. Vznikla tak vzorová bastionová pevnost , která svou koncepcí nemá nikde jinde obdoby.
Zhruba čtyři kilometry od Hrochova Týnce leží obec Kočí. Vznik obce je datován do roku 1263, kdy byla osazena německým obyvatelstvem, které přišlo s kolonizačním proudem při zakládání Města Chrudim. Obec měla rychtu, která byla dědičná a svobodná. Počeštění obyvatelstva obce je spojeno s revolučním husitským hnutím, kdy němečtí osadníci opouštějí jak Město Chrudim tak i obec. Při pohledu do historie obce nelze pominout jedinečnou památku lidové architektury svého druhu v Čechách, stojící uprostřed vsi a to objekt kostela sv. Bartoloměje založený v roce 1397. V součastnosti vřele doporučuji návštěvu restaurace Bartoni, kde si po turnaji opravdu "pošmáknete" a doplníte kalorie.