Zámek v Hrochově Týnci stál údajně již před rokem 1700 kdy byli jeho majitelé Zellerové z Rosenthalu. Dnešní budova však vznikla až po roce 1705 jako letohrádek premonstrátů z Hradiska u Olomouce. V úplnosti se zachovala dispozice přízemí s valenými a klášterními klenbami, v patře zbyla z původního vybavení zrcadlová klenba nad schodišťovou halou. Po zrušení kláštera Hradisko v roce 1784 přešel zámek do soukromých rukou. Chodba a reprezentační prostory při východním průčelí prošly historizující úpravou okolo roku 1850, kdy byl zámek majetkem Petra Karla Šlechty. Další úpravy proběhly v letech 1878 – 1879 za Josefa Krause, podnikatele z Pardubic. Pokračování v 55+.
Valšovice leží v kopcích za Teplicemi nad Bečvou, asi 5 km od Hranic. Při sčítání lidu v roce 2011 měly 135 obyvatel. V obci je nově vybudovaný sportovní areál se zvláštní specializací na petanque. Podle pověsti založil Valšovice uhlíř Valcha, který zde pálil dřevěné uhlí. Nejstarší písemný doklad o existenci osady pochází z roku 1371. Obec byla později součástí Helfštejnského panství a to až do roku 1848. Jako malá dědina byly Valšovice přičleněny k Paršovicím (1900 - 1954). Po krátkém období samostatnosti obce se tato stala součástí Hranic. Přejeme tedy k 650. výročí založení obce VŠE NEJLEPŠÍ.
Šest kilometrů od Krumsína se nachází Plumlovská přehrada. Leží na říčce Hloučele, asi 3 km západně od města Prostějova. Je jednou z nejstarších přehrad v Česku. Rozloha činí 65 ha. Objem nádrže má 5,566 mil. m³. Jedním z hlavních důvodů stavby vodní nádrže bylo značné kolísání hladiny v říčce Hloučela. V suchých měsících způsobovalo vyschlé koryto nedostatek pitné vody v okolních studnách. V jarních měsících způsobovala zvýšená hladina záplavy. Finální cena stavby dvanáctkrát převýšila odhady. Po vybagrování dna (2009) a rekonstrukci hráze byla znovu napouštěna od podzimu 2013 do jara 2014
Jaderná elektrárna Dukovany (zkratkou EDU, dříve JEDU) je jaderná elektrárna na území Česka poblíž obce Dukovany, okres Třebíč, na hranici Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Jednalo se o druhou jadernou elektrárnu v Československu (stavba JE Jaslovské Bohunice na západním Slovensku začala v roce 1958). Leží asi 25 kilometrů jihovýchodně od Třebíče v trojúhelníku, který je vymezen obcemi Dukovany, Slavětice a Rouchovany, poblíž nádrže Dalešice, která slouží jako zdroj chlazení a jejíž kapacita je 144 milionů m3 vody.