Pendrekáč je mimo jiné pro petanquery TOP Orlová znamením, že se sezona nezadržitelně blíží ke svému konci. Letos trochu dříve, neboď 17. listopad je datum k němuž se v Česku vztahuje sametová revoluce. Co se stalo v den výročí po světě známém jako Mezinárodní den studenstva 17. listopadu roku 1989? Období v rozmezí 17.listopadu až 29. prosince 1989, kdy došlo k důležitým událostem, které měly v tehdejším Československu za důsledek řadu politických změn a vedly k pádu komunistického režimu, se označuje jako sametová, někdy i „něžná” revoluce. V kontextu násilného zákroku na Národní třídě je jistě jedním z emočně nejsilnějších skandovaných hesel „Máme holé ruce!“ A že nelze nikdy nic brát za definitiní nám a celému světu nyní dokazují soudruzi na východě.
Asi šest kilometrů od Polouvsí nalezneme Starý Jičín. Je to zřícenina hradu nad stejnojmennou obcí Starý Jičín v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Hrad vznikl na konci 12. nebo na počátku 13. století, první písemná zmínka o něm pochází z roku 1240. Byl postaven na místě původní dřevěné tvrze a díky své strategické poloze a širokému výhledu do okolí plnil především vojenskou úlohu jako ochrana tzv. Jantarové stezky do Polska. Na počátku 20. století usiloval o jeho záchranu vlastenecký hrabě Bedřich Deym ze Střítěže. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. V roce 1996 byla obcí zrekonstruována hradní věž. V patrech byla nainstalována dobová expozice zbroje a dokumentů o hradě a panství Starý Jičín.
Loděnice u Berouna leží v údolí na trase dálnice D5 mezi Prahou a Berounem na březích potoka Loděnice (Kačáku). Z historických pramenů se o vsi poprvé dovídáme z roku 1088. V místě zvaném V hlubokém se roku 1179 odehrála bitva přemyslovských knížat Bedřicha a Soběslava II. V obci stojí kostel sv. Václava, jehož chrámový prostor pochází z roku 1725. Loděnice má ve znaku stříbrnou veslici s červenobílým praporem na modrém poli. Od roku 1811 tvořily průmyslový charakter přádelny a vápenka. V roce 1948 byla zahájena výroba gramofonů a roku 1951 uvedeno do provozu lisování gramofonových desek, které má pokračování dodnes. Zalesněné kopce v okolí Loděnice a krásné staré lomy tyčící se směrem na Svatý Jan pod Skalou, vybízí k toulání a odpočinku.
Brněnské výstaviště je český výstavní areál, rozkládající se zhruba 2 km od centra Brna na levém břehu řeky Svratky v městské části Brno – střed, v katastrálním území Pisárky. Vlastníkem areálu je společnost Veletrhy Brno, která zde celoročně provozuje veletrhy, výstavy, přehlídky, koncerty a různé další akce. V současné době je areál výstaviště chráněn jako kulturní památka. Přípravy výstavby nového veletržního výstaviště v Brně se datují ještě do časů Rakouska – Uherska. Rovnoměrné zastoupení všech odvětví hospodářství bylo na brněnském výstavišti realizováno především po roce 1989 v souvislosti s ekonomickými změnami v zemi. Začaly se tak konat veletrhy například na prezentaci jednotlivých regionů, vinařské a pivařské veletrhy, hobbistické nebo módní akce.