První zpráva o Ratíšovicích pochází z roku 1358, kdy je bratři Protiva a Markvart ze Šenkenberka postoupili Bunonovi a jeho sestře Jutce. Přídomek "z Ratíšovic" používá v roce 1374 Anna, v roce 1376 Ofka a její manžel Maršík. Ale údaje o nějakém šlechtickém sídle neexistují, a to až do 17. století. Vždy se připomíná jenom dvůr. V roce 1666 Marie Dorota z Osteschau a její manžel Vít Nattermann prodali Ratíšovice klášteru dominikánů ve Znojmě. Ti využívali pro správu majetku tzv. vrchostenský dům, který je v roce 1740 v klášterním urbáři poprvé označován jako zámek. Není však známo kdo a kdy jej vybudoval. V roce 1926 koupil od kláštera dvůr i se zámkem František Sova a hospodařil v něm až do 50. let 20. století, kdy mu byl majetek zkonfiskován.
Vědomice leží na břehu řeky Labe. Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km. Své jméno řeka získala od Keltů, kteří ji pojmenovali "elb" (velká řeka). Antické prameny nazývají řeku Albis (bílá, čistá). České jméno je pravděpodobně odvozeno z germánského Alba. Zajímavostí je, že se jedná téměř o jedinou českou řeku, která nemá svůj název v ženském rodě. Čechy Labe opouští v NP České Švýcarsko u Hřenska ve výšce 115 m n. m. Poté v Německu plynou vody Labe směrem na severozápad až k městu Cuxhaven. Asi 80 km za Hamburgem, kde se řeka vlévá do Severního moře.
Asi 15 minut autem od Litovle leží Loštice. Město ležící v rovinách jižně od Šumperka a Mohelnice proslavily olomoucké tvarůžky, které se tu vyrábějí už několik staletí. Rychlostní silnice sice Loštice míjí, ale při cestách střední Moravou se vám vyplatí udělat si sem zajížďku. Loštice jsou proslulé výrobou olomouckých tvarůžků, původního sýra s charakteristickou chutí a vůní. Od 15. století se vyráběly v mnoha obcích v okolí Olomouce, dnes putují do světa hlavně z Loštic. S jejich historií se seznámíte v muzeu tvarůžků. V Tvarůžkové cukrárně zjistíte, že olomoucké tvarůžky slouží také k výrobě tvarůžkových moučníků v podobě koláčků, šátečků, vdolků, dortíků, dortů a dalších slaných pochoutek.
Obec Lipník leží v okrese Mladá Boleslav a její katastrální území je součástí zrušeného “vojenského výcvikového prostoru Mladá” mezi obcemi Benátky nad Jizerou a Milovice. Výcvikový prostor byl založen roku 1904, kdy rakouská armáda zabrala 3465 ha půdy, aby zde vytvořila cvičiště pro velká polní cvičení, byla zde I střelnice. Od okupace v roce 1939 prostor využívala německá armáda a rozšířila jej o několik vysídlených obcí v okolí. Po roce1945 zde opět sídlila československá armáda a to až do invaze v roce 1968, kdy ji nahradila okupační sovětská vojska, konkrétně tzv. Střední skupina vojsk, která zde měla své velitelství v ČSSR. Pro potřeby sovětské armády byl denně vypravován z Milovic do Moskvy speciální vlak.